پشتیبان واتساپ

ایزو 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی

قبل از تعریف و معرفی استاندارد ایزو 45001 ،لازم است کمی در خصوص ایمنی و اهمیت آن صحبت کنیم.

یکی از موضوعات مهمی که در سطح کسب و کارها وجود دارد، ایمنی و بهداشت شغلی است، که مورد توجه ویژه مجامع بین المللی است، هر ساله هزاران نفر، جان خود را در حوادث شغلی از دست می دهند و وجود یک استاندارد دقیق برای کنترل این موضوع، امری جدی است.

تا پیش از سال 2018 استاندارد OHSAS 18001 که از اجماع چندین سازمان بین المللی تدوین شده بود، بعنوان استانداردی مرجع برای کنترل حوادث شغلی شناخته می شد و معمولاً خیلی از سازمان ها این استاندارد را با عنوان استاندارد ایمنی و بهداشت شغلی در کنار استانداردهای ایزو 9001 و 14001 پیاده سازی می کردند، تا نشان بدهند که مقوله ایمنی و بهداشت شغلی برای آنها مهم است.

با همه این موارد، همچنان جای این استاندارد در بین استانداردهای سازمان بین المللی ایزو خالی بود تا اینکه در مارس 2018، این سازمان استاندارد ایزو 45001 را منتشر کرد.
این استاندارد با عنوان استاندارد بین المللی ایمنی و بهداشت شغلی معرفی شد و شامل الزامات و قوانینی است که به سازمان ها کمک کند، محیط کاری ایمن تری داشته باشند و بتوانند با این اصول میزان ریسک های ناشی از کار را کاهش دهند و همچنین سازمان ها بتوانند موضوع بهداشت و رفاه کارکنان را جدی تر پیگیری کنند.

در متن استاندارد ISO 45001:2018 هدف استاندارد این گونه تعریف شده است:

هدف سیستم مدیریت OH&S توانمندسازی سازمان در فراهم آوردن محل های کار سالم و ایمن، پیشگیری از آسیب ها و بیماری های مرتبط با کار و بهبود مداوم عملکرد ایمنی سازمان است.

عبارت OH & S مخفف این عبارت است: Occupational Health and Safety

این استاندارد قرار است به سازمان ها کمک کند تا بهتر بتوانند سیستم ایمنی و بهداشت شغلی را پیاده سازی و اجرا نمایند و از همین طریق میزان آسیب ها و حوادث شغلی کاسته شود.

استاندارد ایزو 45001 مطابق سری جدید استانداردهای سیستم مدیریت سازمان ایزو تدوین شده است و شامل 10 بند است که به خوبی می تواند با دو استاندارد محبوب دیگر یعنی ISO  9001:2015  و ISO 14001:2015 همپوشانی خوبی داشته و بصورت یکپارچه در سازمان ها پیاده سازی و اجرا شود.

بندهای این استاندارد همانطور که گفته شد شامل 10 بند است

بند 0 : مقدمه

بند 1 : دامنه کاربرد

بند 2 : مراجع قانونی

بند 3 : اصطلاحات و تعاریف

بند 4 : محیط سازمان

بند 5 : رهبری و مشارکت کارکنان

بند 6 : برنامه ریزی

بند 7 : حمایت و پشتیبانی

بند 8 : عملیات

بند 9 : ارزیابی عملکرد

بند 10 : بهبود

در صورت وجود هرگونه سوال احتمالی با کارشناسان ما در تماس باشید